EnglishFrenchGermanTurkish

Vajinismus Tedavisi

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op.Dr. Arzu Özdemir

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus

İzmir vajinismus tedavisi için gelen hastalarımızdan derlediğimiz bilgiler ışığında tedavi sayfamızı güncel tutmaktayız. Sürekli güncellenen tedavi yöntemleri ve ekstra bilgiler eklemekteyiz. Vajinismus kalıcı olarak yüzde yüz başarı oranı ile tedavi ettiğimiz bir cinsel işlev problemidir.

Vajinismus Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kadınlarda cinsel birleşmenin gerçekleştiği organ olan vajinanın (vajenin) etrafındaki kasların, istem dışı ve anlık kasılmalarıyla ortaya çıkan tabloyla cinsel birleşme esnasında acıya ve ağrıya neden olması veya bu sebeple cinsel birleşmenin hiç gerçekleşmeme olayına “Vajinusmus” denir.  Cinsel birleşme esnasında yaşanan ağrılı ve acıya sebep olan nedenler, kişinin sağlıklı bir cinsel birleşme yaşamasını engelleyen bir durum olmaktadır. Bu durumu ortadan kaldırmak için vajinusmus tedavisi olması gerekir ve bireyler için bu durum büyük önem taşımaktadır. Bu hastalıktan kaynaklanan kasılmalar cinsel birliktelikte ortaya çıkabildiği gibi, regl döneminde tampon kullanımı ya da doktor muayenesinde de ortaya çıkmaktadır. Kasılmalara sebep olan kaslar vajinayı çevreleyen pelvik kaslarıdır. Mesane ve rahim arasında hamak görevi gören kas grubu olan pelvik kasları eğer zayıfsa, çalışması konusunda güçlük oluşur. Bu durum da cinsel fonksiyonlara etki etmektedir.

Vajinusmus hastalığı, dünya çapında oldukça fazla ve yaygın olarak görülmektedir. Türkiye’de de yaklaşık olarak her sekiz kadından birinde bu hastalık görülmekte. Bu sebeple de pek çok çiftin cinsel hayatlarının olumsuz etkilendiğini ve psikolojilerinin bu sebepten bozulduğu durumlarla da sık sık karşılaşmaktayız.

Vajinismus İlk Gece Korkusu Mudur?

Bazı terapistlere göre  ortaya konulan tanımlamalardan biri de vajinismusun ilk gece korkusu olduğu yönündedir. Bu ortaya atılan tanımlar doğruluk payı içermemektedir. Bazı toplumlarda bu ilk gece korkusu  olarak kulaktan kulağa dolaşan ve abartılı söylemlere sahip sonuçlar  gelişmektedir. Bu durumdan da anlaşılacağı gibi ilk gece korkusu olarak nitelendirilen psikolojik durumlar, kadınlar da vajinismus sorununun en kayda değer sebebi olmaktadır.  İlk gecede ilişkisin de aşırı oranda ağrı, acı ve kanamaya yönelik korku, vajinismus hastalarında yüksek oranlarda görülmektedir. Bu nedenden dolayı vajinismus ‘ilk gece korkusu’ ya da ‘gerdek gecesi korkusu’ olarak da adlandırılmaktadır.

Vajinismus, Negatif Bir Koşullanmadır

Vajinismus hastalığı, kimi zaman bir ya da birkaç defa ağrılı ve kasılmalı cinsel birleşmenin ardından  hiçbir şekilde cinsel ilişkiye girememe, isteksizlik şeklinde de kendisini gösterebilmektedir. Kadın ilişki esnasında acı hissetme duygusunu bu şekilde bilinçaltına iyice yerleştirir ve bu sayede artık süregelen ilişkilerin tamamında acı hissi düşüncesi yerleşerek, kişide bir ‘negatif koşullanma’ (kendi kendini şartlama) şeklinde zihne yerleşecektir. Bu negatif koşullanma durumu da ilişki esnasında meydana gelen kasılma neticesinde gerçekten de acı hissinin duyulmasına sebep olmaktadır.

Vajinismus Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus hastalığının göstergesi ve belirtileri birden fazladır. Bunların en önemli ve en yaygın olanı ise hastanın hiç cinsel ilişkiye giremiyor olmasıdır. Tedaviye gelen bayanların çoğunun bakire olduğu görülmektedir. Bazı durumlarda vajinusmus hastalarının daha önce cinsel ilişkiye girdikleri ancak bu sürecin çok sorunlu, ağrılı ve sancılı geçtiği dile getirmektedirler. Cinsel ilişkide ağrı durumları “disparoni” olarak adlandırılır ve bilinir. Bunun dışında hastalık belirtilerinin, jinekolojik muayenelerde kasılma ve spazmların sebebi ile gerçekleştirilememesi, tampon ve fitil kullanılamaması, cinsel yolla birleşimin belirli pozisyonlarda yapılması, penisin sadece bir kısmının vajinal kanala girebilmesi gibi sorunlarda bu belirtilerdendir. Bunun dışında vajinismus hastalarının, cinsel birleşme öncesinde psikolojik bazı belirtiler göstermektedir. Kişinin genital bölgesinde kanama ve yırtılma gibi durumların ortaya çıkmasından kaynaklı duyulan endişe ve korku, canının yanacağını düşünmesi gibi psikolojik bazı olumsuz düşünceler sıkça gözlenmektedir. Birçok hasta kendi vücuduna yabancılaşmakta hatta kendi genital bölgesine bakamamaktadır.

Vajinismus Nedenleri Nelerdir? Vajinismus Neden Olur?

Genel olarak vajinismus hastalığının problemlerini iki ana konu altında inceleyebiliriz. Bu problemin hastalar üzerinde  yüzde 90 görülme sebebi psikolojik kalan yüzde 10’u ise yapısal bir sorundan kaynaklıdır.

Vajinismusun Psikolojik Nedeni; Genel olarak değerlendirildiğinde yanlış cinsel eğitim, ahlaki ve toplumsal baskı sonucusunda gelişen cinsel birleşmede yaşanan olumsuz görüşlerin dinlenmesi, çocukluk döneminde yaşanan cinsel travmalar, kızlık zarı ile ilgili duyulan yanlış bilgi ve korkular, yanlış jinekolojik muayene gibi birçok sebebe dayanır.

Vajinismusun Yapısal Nedenleri; Pelvik inflamatuar hastalıklar, vajinal enfeksiyonjlar, doğuştan kaynaklı anatomik anormallikler, yulvar vestibulit sendromu ve bazı kist gibi yapılar görülebilir. Doğuştan kaynaklı anartomik anormalliklere örnek verecek olursak kızlık zarının cinsel birleşme esnasında problem  yaratacak kadar kalın duvarlı veya yüksek kenarlı olması  diyebiliriz. Bunların yanında, yapısal ve psikolojik bir kaynağı olmamasına rağmen problemin görüldüğü durumlar da olmaktadır. Vajinismus hastalığının üzerinde durulan belirtilerinden bahsedildiği gibi çok farklı nedenleri olabilmesinden kaynaklı hastanın bir jinekolojik değerlendirmeden geçmesi ve kesin olarak vajinismus tanısı alması, tedavinin başarılı olabilmesi adına oldukça  önemli bir adımdır.

Çiftler Açısından Vajinismus Nasıl Sorunlar Yaratır?

Pek çok hastanın aklında vajinismus probleminin sadece kendi başlarına gelen bir hastalık olduğu yönünde yanlış düşünceler  bulunmaktadır. Çiftler özel ve mahrem olarak nitelendirilen bu sorunların en yakınları ile dahi paylaşamamakta ve bu sorunu kendi içlerinde büyütmekte sonunda işin içinden çıkılamayacak bir durum söz konusu hale gelmektedir. Bununla birlikte internet ortamında ve diğer mecralarda biraz araştırma yapıldığında bu sorunu yaşayan kişiler sorunu sadece kendi başlarından geçmediğini bir çok çiftin bu konular üzerine sorunlar yaşadığını ve yalnız olmadıklarını görüp fark etmektedir. Son yıllarda gerek dünya ülkelerinde gerekse Türkiye de vajinismus hastalığı çiftler arasında sık sık görülmekte ve bu durum git gide artmaktadır. Bu sorunu yaşan çoğu kişinin akıllarında vajinismus nedir neden bu sorunu yaşıyoruz gibi sorular bulmaktadır. Vajinismus sorunu ile beraber yaşamak  ve sürekli bu sorunla boğuşmak çiftlerin enerjilerini tüketmenin yanında kişilerde depresyon etkisi yaratmaktadır. Hatta bu durum bağlılığı dahi etkilemektedir. Vajinismus tedavisi olan çiftlerde ise adeta hayata yeniden doğuş gözlenmekte ve sorunla alakalı olarak geçmişte yaşanmış olan sıkıntı ve mutsuzluklar hızlıca unutulmaktadır. Bu duruma bağlı olarak çiftlerde cinsel birleşime umutlar ve mutluluklar aylar ya da yıllar sonrasında yeniden birleşme heyecanı yeşermektedir. Vajinismus tedavisi be nedenlerle büyük önem taşımaktadır. Vajinismus kelime anlamı, cinsel ilişkide ön sevişme olarak adlandırılan dönemde sorun olmamasına rağmen birleşme zamanında kadının kendisini kasarak eşiyle birleşme yaşanmasının ortadan kaldırılması durumudur. İlişki esnasında vajinanın istemsiz kasılması sebebi ile penis bir bariyerle engellenerek içeri girmesi mümkün olmaz. Vajinismus hastalarının  çok büyük bir kısmı cinsel ilişki sırasında sadece vajina kaslarına değil karın, kalça, bel, kasık bölgelerinde ki kaslarını da kasabilmektedirler. Sorunu büyük yapıda olan hastaların ayak parmaklarından çene kaslarına kadar istemsiz kasılmaları olabilmektedir. Cinsel birleşme sırasında bütün bu kasılmalar kişinin istemsiz kasılmalar geçirmesi, kendi kontrolü dışında oluşmasıdır. Bu kasılmalara bağlı, bireylerde ilerleyen saatlerde “myalli” adı ile bilinen yaygın kas ağrıları görülür. Çiftler cinsel birleşme öncesinde herhangi bir fiziksek cinsel bir birleşme olmayacağına yönelik olarak birbirine bir güvence vermiş ise ilişki daha keyifli hale gelmektedir. Ancak ilişki sonrasında birleşmenin gerçekleşeceğini düşünen kadınlarda , endişe ve kaygı sebebi ile ön sevişme sürecinde haz duyma eksikliği ortadan kalkar.

Vajinismus Türleri, Çeşitleri Nelerdir?

Vajinismus, yukarıda da belirtildiği gibi problemin kaynağına göre  ikiye ayrılabildiği gibi sorunun ortaya çıkma zamanına göre de sınıflandırılmaktadır. Bu sınıflandırma primer ve sekonder’dir.

Primer Vajinismus: Hastalarda ilk cinsel birleşme ile ortaya çıkan vajinismus sınıfı  “Primer Vajinismus” olarak adlandırılır.

Sekonder Vajinismus: Daha öncesin de sıkıntısız ve sorunsuz olarak cinsel ilişkiye girebilen ancak yaralanma, iltihap(enfeksiyon), cerrahi operasyon ya da psikolojik travma gibi nedenlerle sonradan problem yaşayan kişilerde ortaya çıkan duruma ise “Sekonder Vajinismus” denmektedir.

Vajinismus Tedavisi İzmir Yöntemleri Nelerdir? 

Hastaya kesin teşhis ve tanı konulduktan sonra, eğer vajinismus hastalığı yapısal bir problem ile alakalı ise bu sorunun ortadan kaldırılması şeklinde tedavi gerçekleştirilmektedir. Anatomik(doğuştan kaynaklı) sıkıntıların büyük çoğunluğunda basit bir cerrahi işlem ile sorun giderilebilmektedir. İltihap gibi bir alt neden var ise  bu durumda iltihabın ortadan kaldırılması gerekir.

Eğer kişinin asıl problemi psikolojik sebeplerden kaynaklı ise, jinekolojik muayenenin ardından bilişsel terapiye başlanmalıdır. Bilişsel terapi, temel  olarak bayanın vücudunu doğru tanımasına ve kendisi ile ilgili bildiği yanlışların giderilmesi temel alır. Bu yaklaşım için önemli olanlar materyaller ve maketler kullanılmaktadır. Vajinismus sorunu yaşayan pek çok bayan kendi vajinalarının normalden daha dar veya problemli olduğu gibi bir takım düşünceler geliştirmektedir. Bilişsel terapi yöntemi ile bu düşünceler ortadan kaldırılmaya çalışılır.

Bilişsel terapi sonrasındaki aşama ise davranışsal tedavi yöntemidir. Bu yöntem hastanın, cinsel birleşmedeki olumsuz davranışlarını ortadan kaldırarak, hastanın doğru ve uyumlu yaklaşımları benimsemesi odaklıdır. Vajinismus tedavisinde hastanın isteği doğrultusunda eşleri de rol alabileceği gibi kişinin tek başına da tedavi alması mümkün olabilir. Özellikle büyük şehirlerde imkanların gelişmiş olmasına bağlı olarak vajinismus tedavileri profesyonel düzeyde yapılabilmektedir. Özellikle, Vajinismus iki farklı yöntemle de tedavi edilebilmektedir. Hastanın tedavisi sonucu tedavisi kesin başarıya ulaşılabilmektedir.

Tedavi sürecinde vajinismus egzersizleri hastanın istekleri doğrultusunda, doktorunda uygun gördüğü şekilde planlanır. Bu egzersizler arasında ayna tutma egzersizleri, nefes teknikleri, pelvik kaslarını çalıştırmaya yönelik kegel egzersizleri, vajinismus parmak ve dokunma egzersizleri gibi çok fazla farklı yaklaşım bulunmaktadır. Bunların ne şekilde yapılması gerektiği doktor tarafından detaylı bir biçimde hastaya anlatılır.  Bunun dışında Vajinismus hipnoz tedavisi ya da hipnoterapisi, son dönemde kullanılabilen tekniklerden birisi olmakla beraber tedavi sürecinde ki cinsel terapilere ek olarak doktorun önerdiği durumlarda kullanılabilmektedir. Bu durum tedaviye katkı sağlayabilmektedir.

Vajinismus Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Vajinismus,  pek çok sosyal medya ortamında en çok merak edilen, konuşulan ve tartışılan konulardan biri olan hastalığın tedavi süresidir. Vajinismus tedavi süresi kişiden kişiye göre farklı olabilmekle beraber son dönem  de birkaç hatta bir gün sürede bile tedavi gerçekleşebilmekte ve hastalar bu süre zarfından sonra cinsel hayatlarında normale dönebilmektedir.

Vajinismus Tedavisi Yapan Doktorlar Kimlerdir?

Vajinismus tedavisi yapan doktor ve merkez seçimi, hastanın bir an önce sağlığına kavuşabilmesi adına önemlidir. Alanında deneyimli ve uzman bir doktor tarafından gerçekleştirildiğinde çok kısa sürede ve başarılı bir şekilde tedavi tamamlanabilmekte, hasta cinsel yaşamına hemen dönebilmektedir.

İzmir Vajinismus Tedavi Kliniği

Vajiismus tedavi kliniğimizde sorununuz kalıcı olarak %100 şekilde tedavi edilecektir. Vajinismus tedavisini geciktirmekte olan çoğu hastanın aklında “vajinismus tedavisi olmayan bir sorundur” yanılgısı vardır. Fakat vajinismus kesinlikle ve kalıcı olarak tedavi edilebilmektedir. Bununla birlikte hastalar genellikle tedavi süresinin çok uzun olacağını düşünmektedir. Fakat tedavi süresi sanılanın aksine çoğu cinsel işlev problemine göre kısadır. 

Barbaros Mahallesi Sütçüyolu caddesi No:85/2
Ataşehir/ İstanbul

Menu

Çalışma Saatlerimiz

Call Us Today

+90 (536) 010 98 54

Plastic Surgery Clinic Template Kit by Jegtheme
Copyright © 2021. All rights reserved.
Shop