EnglishFrenchGermanTurkish

Tüp Bebek

Op. Dr. Arzu Özdemir

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Tüp bebek tedavisi, günümüzde kısırlık olgularının tedavisinde en çok tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir. Özellikle de aşılama tedavisini deneyen ve sonuç alamayan, sperm kaynaklı sorunu yaşayan çiftlerde oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

İnfertil çiftlerde çeşitli nedenlerle gebelik gerçekleşemez. Aktif cinsel yaşamın ilk 1 yılında kısa sürede gebe kalınamayabilir. Bu durum genellikle normal kabul edilir. Çünkü bu noktada hem fizyolojik hem de çevresel faktörlerin etkili olduğunu söyleyebiliriz. Stres, yumurtlama dönemi, cinsel ilişki sıklığı gibi pek çok etmen bu süreçte önemli bir rol oynamaktadır. Bununla birlikte korunmasız cinsel yaşamın 1 yılı aşmış olması ancak buna rağmen hala gebelik görünmemesi, altta yatan fizyolojik yada patolojik problemleri düşündürebilir.

Kısırlığın en yaygın nedenleri arasında ise, hormonal problemler, bazı doğumsal hastalıklar, cinsel fonksiyon bozuklukları yatabilmektedir. Menide hiç sperm olmaması, sperm ve yumurta sayısı, kalitesi ile ilgili problemler ya da diğer adı ile üreme hücreleri ile ilgili problemler diğer yaygın nedenler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda, geçirilmiş hatalı cerrahi operasyonlar, aşırı alkol ve sigara tüketimi, şeker hastalığı, aşırı kilo ve bazı üreme sistemi hastalıkları (varikosel, endometriozis, polikistik over sendromu vb) da nedenler arasındadır.

Tüp bebek tedavisi özellikle üreme hücrelerinin kalitesi ve hareketliliğinden kaynaklanan infertilite tedavisinde oldukça etkilidir. Bununla birlikte pek çok kısırlık olgusunda da denenebilir ve beklenen, başarılı sonuçları verebilmektedir. Tüp bebek tedavisi aynı zamanda nedeni bilinmeyen kısırlığın tedavisinde de tercih edilen, günümüzün modern tedavi yöntemlerinden biridir.

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisinde hastaların ihtiyaçlarına göre iki farklı yöntem tercih edilmektedir. Bunlardan birincisi IVF denilen klasik tüp bebek yöntemidir. Bir diğeri ise mikroenjeksiyon yöntemidir.

İlk yöntemde yani klasik yöntemde, anneden alınan yumurta hücreleri ile babadan alınan spermler laboratuvar koşullarında bir araya getirilir. Bu süreçte hücreler düzenli olarak takip edilir ve kendi kendilerine döllenmesi beklenir. Döllenme gerçekleştikten sonra ise embriyo transferi yapılmaktadır.

İkinci yöntemde yani mikroenjeksiyon yönteminde ise, tüp bebek başarısının arttığı gözlemlenmiştir. Bu yöntemde amaç klasik olanla aynı olsa da işlem süreci farklıdır. Baba adayından spermler mikroskop altında yumurta hücresine mikromanipülatör adlı aletle enjekte edilir. İnkübatör adı verilen ortamda anne rahmi taklit edilir. Bu şekilde spermin yumurtanın içine girmesi ve döllenmesi sağlanmaktadır.

Tüp bebek tedavisi yapıldıktan kısa bir süre sonra anne adayı gebelik testi yaptırarak sonuçları öğrenebilmektedir. Bu noktada hem idrarda hem de kanda yapılan testler tercih edilebilir. Uygulamadan yaklaşık on iki gün sonra test yapılabilmektedir. Test sonuçları pozitif ise anne adayının zaman kaybetmeden doktora gitmesi ve gebelik sürecinin dikkatlice takip edilmesi gerekmektedir.

Tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olmak, tıpkı diğer gebelikler gibi doğaldır. Bu nedenle tüp bebek tedavisi sürecinde, çiftlerin biyolojik olarak riskli bir durumu yoksa gebelik süreci de normal bir gebelik gibi ilerlemektedir.

Günümüzde pgt denilen preimplantasyon genetik tanı denilen bir yöntem de uygulanmaya başlanmıştır. Bu hasta olan veya taşıyıcı olan çiftlerin de ebeveyn olmasını sağlamaktadır. İlk pgt bebeği bu şekilde ABD’de 2000 yılında dünyaya gelmiştir.

Tüp Bebek Aşamaları

Tüp bebek tedavisinin ilk aşaması anne ve baba adayının değerlendirilmesidir. Kısırlık tedavi sürecinde en önemli noktalardan biri, kısırlığın altında yatan nedenlerin detaylı olarak araştırılmasıdır. Nedenleri bilindiğinde, kısırlık için uygun tedavi planı yapılabilir ve çiftlerin bebek sahibi olma şansı yüksektir. İlk görüşmede çiftin tüp bebek tedavisi için uygun oluğunu belirledikten ve kısırlığın nedenleri tartışıldıktan sonra yumurta uyarma aşamasına geçilmektedir.

Yumurtaların uyarılması, anneden gelmiş üreme hücrelerinin alınmasını sağlamaktadır. Bu nedenle adetin 2. ya da 3. gününde ultrason cihazı ile rahim ve yumurtalıklar takip edilmektedir. Ultrason sonuçları normal ve işleme elverişli olduğunda ise hormon içeren iğne ya da ilaçlarla annenin yumurtalarının gelişmesi, olgunlaştırılması sağlanmaktadır. Bu noktadan sonra ise yumurta toplama prosedürü gelmektedir.

Yumurta toplama aşamasında amaçlanan, olgunlaşan yumurtaların anneden toplanıp, laboratuvar koşullarında döllenmeye hazırlanmasıdır. Bunun için rahme ince bir iğne ile girilerek yumurtalar aspire edilir ve streil laboratuvar koşullarında döllenmek üzere tüp bebek tedavi süreci başlar.

Yumurta toplama ve embriyo transferi işlemlerinin her ikisinde de yoğun ve dayanılmaz bir acı hissedilmez. Ancak hastalarımızın endişelenmesi ve kendini gergin hissetmesi durumunda yumurta toplamada sedasyon denilen hafif anestezi yapılarak işlem çok daha konforlu hale getirilebilir. Embriyo transferinde ise anesteziye gerek yoktur. Her iki işlem de oldukça kısa sürede tamamlanır ve hastalarımız aynı gün içerisinde günlük yaşamlarına devam edebilirler.

Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme

Tüp bebek tedavisinde doktorun önereceği her adıma uyulması gerekmektedir. Tedavinin tutması, bebeğin sağlıklı gelişimi, rahat bir hamilelik açısından her aşama çok mühimdir. Bunlardan bir tanesi de elbette beslenme şeklidir. Normal gebeliklerde olduğu gibi anne ve baba adayının beslenme şekli, yaşama şekli tüp bebek öncesi ve sonrası adımlarda önemlidir.

Yeterli ve dengeli beslenmek anne rahmini bebeğe en uygun ortama dönüştürecektir. Pek çok hastalıktan korunmamızı sağlayan dengeli beslenmek anne karnındaki misafir için de iyi bir gelecek sağlayacaktır. Beslenmenin doğurganlık üzerindeki araştırmalar devam etmektedir. Özellikle tüp bebek tedavisinde beslenme dikkat çekmektedir. Vücutta aşırı yağ birikimi, obezite, şeker hastalığı gibi sıkıntılar varsa bunlar kontrol altına alınmalıdır. Gerekirse uygun görülen diyet programına geçilmelidir.

Tüp bebek tedavisinde beslenme şekli daha az karbonhidrat ve kırmızı et tüketimi, daha çok sebze meyve tüketimi odaklı şeklinde olmalıdır. Balık tüketilmeli, proteinden zengin besinler tüketilmelidir. Tam tahıllı yiyecekler tüp bebek işleminde başarı oranını arttırabilmektedir. Yine omega-3 alımı tüp bebek tedavisindeki başarıyı beslenme odaklı arttıran etmenlerdendir. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, ceviz tüketmek faydalı olacaktır. Bol su tüketimi her yaşta ve durumda geçerli olduğu gibi tüp bebek tedavisinde de şarttır. Ne var ki kafein tüketimi tüp bebek söz konusu olduğunda dikkatle tüketilmelidir. Günlük kafein alımı 200 mg’ı geçmemelidir. Son olarak folik asit ve D vitamini takviyeleri şarttır. Özellikle D vitamini üreme sistemi üzerinde etkili olacak ve tedavinin başarı oranını arttıracaktır.

Tüp Bebek Tutma Şansını Artırmak

Tüp bebek tutma şansını artırıcı etkenler olabilmektedir. Bunların başında yaş kriteri gelmektedir. 35 yaş altındaki kadınlarda yaklaşık olarak %60’lık bir başarı şansı bulunmaktadır. Anne adayının yaşı arttıkça şans ne yazık ki düşmektedir. Yumurta kalitesinin düşmesi ile kadın yaşı ilerledikçe, 35 yaşından sonra hamile kalma şansı da düşecektir.

Tüp bebek tutma şansını artırmak için bir diğer etken beslenme şeklidir. Doğru besinler tüketmek tüp bebek tedavisinin başarısını yükseltmektedir. D vitamini takviyesi üreme sistemi üzerinde etkili olacaktır. Yeterli oranda D vitamini vücutta yer almıyorsa takviyesine başvurulmalıdır. Aynı zamanda omega-3 tüketimi, tam tahıllı yiyecekler, yeşil yapraklı sebzelerin tüketimi tüm bebek tedavisinde başarı şansını arttırabilir.

Alkol ve sigara tüketilmemesi, sağlıklı vücut yapılarına sahip olmak, sağlıklı ruh hali, umutlu olmak da başarı şansını arttırmaktadır. Doğru merkezi, doğru hekimi seçmek de şansı arttırıcı etkendir. Ekip işi olarak düşünüldüğünde bir bebeğin sağlıkla oluşması ve dünyaya gelebilmesi için doğru hekim şarttır. Sabırla inanarak bu işe girişilmesi başarı şansı için doğru bir adım olacaktır.

Tüp Bebek Hangi Durumlarda Yapılır?

Tüp bebek tedavisi bir kısırlık tedavisi yöntemidir. Anne baba olmayı isteyen çiftlerin başvurduğu yöntem sabır ve emek isteyen bir yöntemdir. Hangi durumlarda yapıldığı söz konusu olduğunda ise nedeni bilinmeyen kısırlık başta gelmektedir. Ayrıca enfeksiyon, erkeğin spermindeki kalite düşüklüğü, tüplerdeki tıkanma, aşırı kilolu olmak gibi farklı durumlarda tüp bebek tedavisine başvurulabilmektedir. Çiftler korunmadığı halde 1 yıl boyunca gebelik söz konusu değilse, kanser gibi ciddi hastalıklar aile olmaya engel oluyorsa, obezlik gibi aşırı kilo durumlar gebeliği önlüyorsa ilerleyen zamanlarda tüp bebek tedavisi uygun görülebilmektedir.

Tüp Bebek Öncesi Yapılması Gerekenler

Tüp bebek tedavisi son derece geniş kapsamlı bir tedavidir. Maddi manevi yorucu olabilir. Çiftler maddi nedenlerle, kanser gibi hastalıklar nedeni ile aile olmayı ertelemiş ya da tüp bebek tedavisine yıllar sonra karar vermiş olabilir. Bu nedenle bu tedaviye karar verildiği an atılması gereken her adımda dikkatli olmak ve sabırlı olmak gerekmektedir.

Elbette çiftler belli kontrollerden geçmektedir. Buna göre belli bir tedavi planı oluşturulmaktadır. Çiftlerde herhangi bir hastalık, enfeksiyon gibi rahatsızlıklar, psikolojik sıkıntıları varsa önce onlar tedavi edilmelidir. Anne adayı herhangi bir ilaç kullanıyorsa, düzenli olarak gittiği bir doktoru aldığı bir tedavi varsa mutlaka hekime bahsetmelidir. Çiftin alkol, sigara gibi tüketimleri mevcut ise bunları mutlaka kesmeleri gerekmektedir. Özellikle baba adaylarının tedaviden 3-4 ay kadar önce çok sıcak ortamlardan kaçınması gerekmektedir. Sıcaklığın sperm sayısını düşürmesi tedavi açısından sağlıklı olmayacaktır. Yine baba adayının da anne adayı gibi kullandığı ilaçlar, tedavisi varsa hekime bildirmesi gerekmektedir.

Dondurulmuş Yumurta İle Tüp Bebek

Kadınların normal yolla gebe kalmaları, menopoza girdikleri dönemde son bulmaktadır. Menopoz öncesi gebe kalabilen kadınlar vardır. Ancak menopoza girilmesi ile bu mümkün değildir. Yıllarca çocuğu olmamış kadınlar ya da erken yaşta menopoza giren kadınlar hala çocuk sahibi olmak istiyorsa bu mümkün olabilir. Tüp bebek tedavisi böyle durumlarda kadınlara büyük fayda sağlamaktadır. Değişik tedavi yöntemleri ile bu kadınlarda yumurta gelişimi sağlanmaya çalışılmaktadır. Bir diğer nokta ise anne adayının daha önce yumurtalarını dondurmuş olması tüp bebek tedavisi neticesinde gebe kalabilme şansını oldukça yükseltecektir.

Tüp bebek yöntemi pahalı bir yöntem olabilmektedir. Anne baba olmak isteyen çiftlerin gücü yetmediği anlarda yumurta dondurma  yada embriyo dondurma işlemi devreye girebilmektedir. Böylece tüp bebek tedavisi ertelenebilmektedir. Yumurtalar yada embriyolar özel bir yöntemle dondurulmaktadır. Yıllar sonra ise dondurulan yumurta ve embriyolar laboratuvar ortamında çözülerek tekrar kullanılabilmektedir. Bu yöntem çiftler için umulmadık kapıları açmakta ve çocuk hayallerini gerçekleştirmeye yardımcı olmaktadır.

Ultrasonografi ile yumurtalar toplanmaktadır. Kriyoprotektan maddesi ile korunarak -196 derecede saklanılmaktadır. Sperm hücreleri yumurta hücrelerinden daha küçük olduğu için yapılan işlem daha başarılı olmaktadır. Yapılan araştırmalar ise bu yöntemlerle dünyaya gelen bebeklerde hiçbir sağlık sıkıntısının olmadığını ortaya çıkarmıştır.

Tüp Bebek Fiyatları

Tüp bebek tedavisi günümüzün hem yenilikçi hem de en etkili kısırlık tedavisi yöntemlerinden bir tanesidir. Bu nedenle bebek sahibi olmak isteyen pek çok çift bu yönteme başvurmaktadır. Kadınlarda gebe kalabilme yaşı menopoz ile sınırlıdır. Bu nedenle kadınlarda kırk beş, erkeklerde ise yaş sınırı olmadan yapılabilmektedir. Tüp bebek süreci ise her çift için farklı olmaktadır. Bazı kişilerde ilk denemede gebelik meydana gelirken bazı çiftlerde ise 2. ya da 3. denemeyi yapmak gerekebilmektedir. Bu nedenle tüp bebek tedavilerinde fiyat her zaman değişebilmektedir. Tedavi fiyatları çiftin kaç kere deneme yapabileceğine, ilk seferde tutup tutmadığına göre değişebilmektedir.

Tüp bebek ile ilgili aklınıza takılan soruları altta bulunan yorumlar kısmından bana iletebilirsiniz. Tüp bebek tedavisi için doktorunuz ile irtibata geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Tüp Bebek Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Tüp bebek tedavisine adet döngüsünün 2. ya da 3. gününde başlanmaktadır. 15 ila 17 günlük bir süreç sonunda da bitmektedir. Bu süre sonunda yaklaşık 12 günlük beklemenin ardından da gebelik testi yapılabilmektedir.

Tüp Bebek Transferi Ne Zaman Yapılır?

Tüp bebek transferinde öncelikle yumurta toplama işlemi yapılmaktadır. Transfer de yumurta toplama işleminin bitmesi ile yapılmaktadır. Bu da genellikle yumurta döllendikten sonra ikinci, üçüncü ya da beşinci günde yapılmaktadır.

Tüp Bebek Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

Kadınların menopoza girmesi ile gebe kalmaları sona ermektedir. Erkeklerde bir yaş sıkıntısı yokken kadınlarda ne yazık ki kırk beş yaşına kadar tüp bebek yapılabilmektedir. Yapılan testler neticesinde bir sıkıntı ile karşılaşılmazsa kırk beş yaşındaki bir kadına tüp bebek tedavisi yapılabilmektedir. 45 yaşından sonra tüp bebekte başarı şansı neredeyse sıfıra yaklaşır. Ancak bu noktada kişiye özgü değerlendirme yapmak daha mantıklıdır.

Tüp Bebek Kesin Tutar mı?

Tüp bebeğin tutmasında yumurtanın kalitesi son derece önemlidir. Kimi kadınlarda ilk denemede bile tutabilirken kimi kadınların birden fazla defa denemesi gerekmektedir. 35 yaş altındaki kadınlarda tutma oranı daha yüksekken yaş ilerledikçe tutma oranı ne yazık ki düşmektedir.

Tüp Bebekte Hamilelik Kaç Günde Belli Olur?

Tüp bebek tedavisinin uygulanmasında farklı aşamalar bulunmaktadır. Yumurta toplanması, transfer gibi farklı adımlar vardır. Tüm aşamaların bitimi ile bir sorun olmadığı takdirde 10-12 gün sonrası da hamilelik testi yapılabilir. Tutma işlemi gerçekleştiyse bu testte hamilelik belli olacaktır.

Tüp Bebekte Mol Gebelik Olur mu?

Mol gebeliğin diğer adı üzüm gebeliktir. Tüp bebeklerde de ne yazık ki mol gebelik yaşanma durumu söz konusudur. Annenin yaşı, gebelik öncesi yaşam şartları, yumurta kalitesi gibi nedenler mol gebeliğin oluşumu üzerinde etkilidir.

Menopoza Giren Kadın Tüp Bebek Yapabilir mi?

Menopoz bir kadının yumurtalığındaki yumurta hücrelerinin tükenmesi demektir. Bu nedenle menopoza giren kadınlar normal yolla gebe kalamaz fakat önceden dondurduğu yumurtası varsa tüp bebek yöntemi ile gebe kalabilirler.

Barbaros Mahallesi Sütçüyolu caddesi No:85/2
Ataşehir/ İstanbul

Menu

Çalışma Saatlerimiz

Call Us Today

+90 (536) 010 98 54

Plastic Surgery Clinic Template Kit by Jegtheme
Copyright © 2021. All rights reserved.
Shop