EnglishFrenchGermanTurkish

Labioplasti

Op.Dr. Arzu Özdemir

Labioplasti

Labioplasti Nedir?   

Labioplasti kadınların cinsel organında, genital bölgelerinde “labium majör” ve “labium minör” olarak adlandırılan katlantılarında çoğunlukla doğumdan başlayan ve ergenlik ile beraber ilerleyen, genişleyen, uzayan, kararan, sarkan veya düzensizleşen iç dudak yapılarının cerrahi operasyonla küçültülmesi, estetik olarak düzeltilmesi işlemlerine verilen isimdir. Genital bölgedeki deformasyonlar tıbbi literatürde “labial hipertrofi” olarak adlandırılır. Bu deformasyonların düzeltme işlemleri için jinekologlar arasında İngilizce olarak da bazen “Labiaplasty”olarak kullanılan labioplasti terimi özetle “dudak estetiği” anlamını taşır. Bu işleme iç dudak estetiği adı da verilmektedir. Labioplasti 1983 yılından beri başvurulan bir yöntemdir.

Öncelikle labioplasti ameliyatları ve uygulamaları, vajinanın hem dış hem iç dudaklarında oluşan daha çok simetri, büyüklük, görsel açıdan kötü olan görünümleri düzeltmeye yönelik çabaların tamamına isimlendirmek için kullanılan bir terimdir. Daha sıklıkla ise vajinanın iç dudak kısımlarında oluşan estetik operasyonlar için kullanıldığı için labioplasti ameliyatları iç dudak estetiği ameliyatları olarak da isimlendirilmeye meyillidir. Bu yüzden kadınlara asıl sıkıntı yaratan iç dudak estetik sorunlarına değinerek devam edelim. Elbette genital estetik ile ilgili olan asıl yapıyı biraz tanıyalım;

Labioplasti Sonrası Tedavi Süreci

Labioplasti veya labia minör küçültme işleminden sonra, bazı kadınlar fiziksel aktivite sırasında ağrı ve rahatsızlık hissederler. Bunun nedeni, ameliyatın iç labialarının boyutunu küçültmesidir. Labioplasti sonrası vücudunuza iyi bakmanız, yaralanmaları önlemenize yardımcı olur ve daha hızlı iyileşmeyi destekler.
Labioplasti sonrası ağrı ve rahatsızlık yaygındır. Bununla birlikte, vücudunuza dikkat ederek yaralanmayı önlemek ve daha hızlı iyileşmeyi teşvik etmek mümkündür.

Labioplasti ameliyatından sonra hastalar iki veya üç gün hastanede kalır. Şişliği azaltmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için bol su içilmelidir. Hastalar ayrıca ameliyattan sonra vücutları anesteziyi işledikçe ve ameliyattan sonra toparlandıkça birkaç gün boyunca iştahsızlık yaşayabilir. Bu genel bilgiler ile beraber ameliyat sonrası ve tedavi süreci için şunları öneriyoruz;

1) Ameliyattan sonra idrara çıkma, cinsel ilişki veya hareket sırasında ağrı veya yanma hissedebilirsiniz. Ayrıca işlemin yapıldığı bölgede kaşıntı veya şişlik yaşayabilirsiniz.

2) Doktorunuz bu semptomları tedavi etmek için ilaç reçete edebilir, ancak sağlığınıza da dikkat etmelisiniz.

3) Egzersiz gibi size acı veren veya cildinizi strese sokan aktivitelerden kaçının.

4) Ölü derinin oluşmasını önlemek için cerrahi yaranızı düzenli olarak nemlendirin.

5) Uzun süre yürümekten, ayakta durmaktan ve oturmaktan kaçının.

6) Cerrahi yaranızın güneşe maruz kalmasını sınırlayın.

7) Yanmayı ve kaşıntıyı önlemek için düzenli olarak losyon uygulayın.

8) Bakteriyel enfeksiyonlar için hazırlandıktan sonra cildinizi genişleten (hindistancevizi ve yumurta proteinleri gibi) belirli yiyecekleri yemekten kendinizi kısıtlayın.

9) Sağlıklı bir diyet yapın ve şeker alımınızı sınırlayın; Bunun yanında şeker eksikliği de iyileşme sürenizi yavaşlatabilir ve iç organlarınıza giden kan akışını sınırlayabilir.

10) Ameliyattan sonra doktorlar, ameliyat sonrası hastaların altı hafta boyunca vücutlarına ekstra özen göstermelerini önerir. Bu, durumu kötüleştiren faaliyetlerden kaçınmayı ve günlük olarak cerrahi yaraya losyon sürmeyi içerir. Bu süre zarfında hemşireler, ameliyat sonrası hastaların sağlık ve hijyenlerini izleyerek iyileşmelerine yardımcı olur. İştahsız olan ve kendilerini tehlikeli gıda ürünlerinden sınırlayan ameliyat sonrası hastalar için protein karışımları sağlarlar. Altı hafta sonra çoğu hasta normal rutinlerine devam edebilecek kadar iyi hisseder.

11) Labioplastiden sonra hastalar fiziksel aktivite sırasında ağrı veya rahatsızlık hissedebilir. Yaralanmaları önlemek için doktorlar ameliyattan sonra vücudunuza bakmanızı önerir. Bu, ağrılı hisler hissetmenize neden olan aktiviteleri sınırlandırmayı ve cerrahi yaranıza düzenli olarak losyon sürmeyi içerir.

Barbaros Mahallesi Sütçüyolu caddesi No:85/2
Ataşehir/ İstanbul

Menu

Çalışma Saatlerimiz

Call Us Today

+90 (536) 010 98 54

Plastic Surgery Clinic Template Kit by Jegtheme
Copyright © 2021. All rights reserved.
Shop