EnglishFrenchGermanTurkish

İnfertlite (Kısırlık) Tedavisi

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op.Dr. Arzu Özdemir

Kısırlık Tedavisi

Kısırlık Tedavisi

Kısırlık tedavisi, uzun süre korunmasız cinsel yaşama rağmen gebelik söz konusu olmaması durumunda uygulanan yaklaşım ve yardımcı üreme yöntemlerini içerir. Kısırlık, toplumun yaklaşık %15 – 20’sinde görülen bir problemdir ve günümüzde tedavisi mümkündür. Kısırlık, pek çok nedenden kaynaklanabilir. Kısırlık tedavisinde önemli olan kısırlığın nedenlerini ortaya koyabilmektir. Altta yatan nedenler bilindiğinde, kısırlık tedavisinde başarı oranı da yükselir. Bununla birlikte günümüzün modern yardımcı üreme yöntemleri sayesinde nedeni bilinmeyen kısırlık olgularında bile gebelik sağlamak mümkündür. kısırlık tedavisi ve tedavide kullanılan yöntemler hakkında daha fazla bilgi için Dr. Arzu Özdemir ile iletişime geçebilirsiniz.

Kısırlık Tedavi Edilebilir Mi?

Yaygın görüşün aksine, kısırlık tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Çiftlerin korunmasız cinsel yaşama rağmen 1 yılı aşkın süre bebek sahibi olamaması kısırlık olarak tanımlanır. Bu süre 35 yaş üzeri kadınlar için 6 ay olabilir. Kısırlık hem kadın hem de erkekten kaynaklanabilir. Bu nedenle kısırlık tedavisinde pek çok değişkeni dikkate almak gerekir.

Kısırlığın Nedenleri Nelerdir?

Kadınlarda kısırlığa neden olan başlıca faktör yaştır. 35 yaşından sonra doğurganlık giderek azalır. 45 – 50’li yaşlarda ise menopozla birlikte sona erer. Bu nedenle 35 yaş ve üzeri kadınlarda kısırlığı değerlendirirken mutlaka yumurtalık rezervlerinin kontrol edilmesi gerekir. Bununla birlikte, 35 yaşından küçük kadınlarda da yumurtlama sorunları nedeniyle kısırlık olabilir. Polikistik over sendromu, endometriozis, tüplerde tıkanıklık olması, hatalı cerrahi öyküsü, sağlıksız yaşam alışkanlıkları ise kısırlığın yaygın nedenlerindendir.

Erkeklerde kısırlığın en sık görülen nedeni ise sperm kalitesi ile ilgili sorunlardır. Bununla birlikte hormonal problemler, testis damarlarının tıkalı olması ya da testis damarlarında genişleme, azospermi (menide hiç sperm olmaması) nedeniyle de kısırlık sorunu ortaya çıkabilir. Stres, sigara ve aşırı alkol tüketimi de kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de kısırlığa neden olabilir.

Kısırlık Tanısı Nasıl Konur?

Kısırlığın en karakteristik özelliği korunmasız cinsel yaşama rağmen uzun süre gebelik oluşmamasıdır. Bununla birlikte hormonal dengesizlik, adet kanamalarının anormal olması, adet dönemlerinde aşırı ağrı ve tüylenme gibi şikâyetler de kısırlık belirtisi olabilir. Ancak bu şikâyetler farklı rahatsızlıkların da habercisi olabilir. Bu nedenle kısırlık şüphesi olan hastalarımızın en kısa zamanda deneyimli bir kadın doğum uzmanı ile görüşmesi gerekir. kısırlık tedavisi ve tanı süreçleri için Op.Dr. Arzu Özdemir ile iletişime geçebilirsiniz. Kısırlık tanısında:

  • FSH ve LH değerlerini gösteren hormon değerleri
  • HSG (Rahim filmi)
  • Histeroskopi
  • Hormon testleri
  • Testis ultrasonu
  • Semen analizi
  • Genetik testler kullanılabilir.

Kısırlık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kısırlık tedavisinde kişinin ihtiyaçlarına göre farklı yöntemler tercih edilebilir:

İnfertilite İlaçları

Yumurtlamanın düzenli olmaması, kadınlarda en yaygın infertilite nedenlerindendir. Bu durumda hormonları düzenleyen ilaçlar yardımı ile yumurtlamanın düzenli olması sağlanabilir. İlaçlar düzenli olarak kullanıldığında yumurtlama desteklenir. Böylece gebelik ihtimali de yükselir. İlaçla kısırlık tedavisinde en çok dikkat edilmesi gereken ise rutin kontrollerdir. Bu süreçte yumurtaların aşırı uyarılması “OHSS” adını verdiğimiz, hayati riski olan bir rahatsızlığa neden olabilir. Kontroller düzenli olarak yapıldığında ise herhangi bir risk faktörü olmadan, sağlıklı bir şekilde gebelik mümkün olmaktadır.

Cerrahi ile Kısırlık Tedavisi

Bazı olgularda kısırlığın nedenleri rahimdeki anomalilere, miyom, polip ve kistlere bağlı olabilir. Tüplerdeki tıkanıklıklar gebe kalmayı engelleyebilir. Bu durumda cerrahi ile rahimdeki sorunun tedavi edilmesi gerekebilir. Kapalı cerrahi işlemler olan laparoskopi ve histeroskopi sayesinde, açık kesiler yapılmadan, rahimdeki patolojilerin tedavisi mümkündür. Histeroskopi, aynı zamanda nedeni bilinmeyen kısırlığın araştırılmasında da önemli bir tanı yöntemidir.

Aşılama ile Kısırlık Tedavisi

Tıp dilinde “inseminasyon” olarak bilinen aşılama, özellikle sperm hareketi ve kalitesi nedeniyle yaşanan kısırlık sorununun çözümünde tercih edilen bir yardımcı üreme yöntemidir. Aşılama tedavisinde, ilaçlarla uyarılan yumurta hücresinin, doğru zamanda spermlerle buluşturulması amaçlanır. Uygulama enjeksiyon yöntemi ile yapılır. Laboratuvar koşullarında yoğunlaştırılarak, konsantre hâle getirilen spermler rahme enjekte edilir.

Tüp Bebek Tedavisi (IVF)

Tüp bebek tedavisi, günümüzde kısırlık tedavisinde en çok bilinen ve uygulanan yardımcı üreme yöntemlerindendir. Tüp bebek tedavisinde de aşılama tedavisinde olduğu gibi üreme hücrelerinin ideal zaman ve ortamda bir araya getirilmesi amaçlanır. Ancak uygulama tamamen laboratuvar ortamında yapılır. Anneden toplanan yumurta hücresi, laboratuvarda sperm hücreleri ile bir araya getirilir ya da spermler yumurta hücresine enjekte edilir. Sonrasında yumurta hücresi anne rahmine yerleştirilir ve gebeliğin oluşması beklenir.

Barbaros Mahallesi Sütçüyolu caddesi No:85/2
Ataşehir/ İstanbul

Menu

Çalışma Saatlerimiz

Call Us Today

+90 (536) 010 98 54

Plastic Surgery Clinic Template Kit by Jegtheme
Copyright © 2021. All rights reserved.
Shop