EnglishFrenchGermanTurkish

Embriyo Dondurma​

Op.Dr. Arzu Özdemir

Embriyo Dondurma

Anne adaylarına en fazla 2 embriyo transferi yapılmaktadır. Eğer anne adayından embriyo sayısı 2’den daha fazla ise kalan embriyolardan uygun olanlar daha sonra kullanılmak üzere dondurulabilir. Böylece hastada gebelik oluşmuş ya da oluşmamışsa bile dondurulan embriyolarla ikinci bir gebelik şansı yakalanabilir.

Dondurulan Embriyolar Ne Kadar Süre İle Saklanabilmektedir?

Dondurulmuş embriyoların anne adayına transferi; yumurta sayısının arttırılması (ovaryan stimülasyon) ve yumurta toplama işlemlerinin tekrar yapılmasına gerek olmadığı için daha kolay, daha ucuz ve daha az yorucu olmaktadır.
 
Dondurulduktan sonra embriyolar 5 yıla kadar saklanabilmektedir. Bu süreden sonra embriyoların saklanmaya devam edebilmesi bakanlığın iznine tabidir. Hastanın bir daha embriyo elde edebilme şansı bulunmamakta ise bu süre uzatılabilmektedir.

Dondurulup Çözüldükten Sonra Embriyoların Yaşama Olasılığı Nedir?

Dondurulup çözüldükten sonra embriyoların yaşama olasılığı bazı faktörlere bağlı olarak değişmektedir:
  • Embriyo kalitesi,
  • Dondurma evresi,
  • Dondurma tekniği,
  • Genetik faktörler
  • Merkezin embriyo dondurma başarı oranlarına bağlı olarak değişebilmektedir.
Dondurulmuş embriyoların çözme işlemi sonrasında canlı kalma olasılıkları %70 civarındadır. Bu yolla elde edilen embriyolarla yapılan transfer sonrası gebelik şansı ise kadın yaşına bağlı olarak değişmektedir.

Embriyo Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır? Anne Adayına Nasıl Transfer Edilir?

Embriyolar yavaş ve hızlı dondurma, vitrifikasyon gibi çeşitli farklı yöntemler kullanılarak dondurulmaktadır. Dondurma yöntemine hastanın hikayesi, embriyoların sayı ve kalitesi gibi birçok faktör değerlendirilerek karar verilmektedir. Dondurulan embriyolar -196ºC’lik ısıya sahip sıvı azot içeren özel tanklarda saklanmaktadırlar. Dondurma ve çözme işlemleri çiftlerin her ikisinin de yazılı ve sözlü onayı alınarak yapılmaktadır.
 
Hasta dondurulmuş embriyolarını kullanmak istediğinde, hastanın rahim içi dokusunun (endometrium) hazırlandığı kolay bir hazırlık döneminin ardından embriyolar çözülerek canlı embriyolardan en kaliteli olanlar ve bölünmeye devam edenler anne adayının rahmine bir kateter yardımıyla bırakılır. Bundan sonraki süreç tüp bebek denemesiyle aynı şekilde ilerlemektedir.

Barbaros Mahallesi Sütçüyolu caddesi No:85/2
Ataşehir/ İstanbul

Menu

Çalışma Saatlerimiz

Call Us Today

+90 (536) 010 98 54

Plastic Surgery Clinic Template Kit by Jegtheme
Copyright © 2021. All rights reserved.
Shop